Subject Specialists and Teams

This is a list of the library employees responsible for providing research assistance, classes and curriculum support, library collection building, and other library or departmental support for each of our subject areas. In most cases, these responsibilities are handled by a librarian who specializes in the subject, though at times the responsibilities are assigned to teams of library employees who may or may not be librarians. For some subjects the Marriott Library does not have an in-house representative, and for these cases the contact information for the appropriate on-campus source is provided. If you are unsure who you should be speaking to or if a representative for a subject you are seeking assistance with is not listed, please contact Knowledge Commons staff at 801.581.6273 for help finding the person you need.

Subject (Degree, Major, or Format) Primary Advocate (Specialist or Team) Office Hours Location
Accounting Mohammad Mirfakhrai / Lorelei Rutledge / Business Team    
Anthropology Marie Paiva By appointment  
Architecture Luke Leither By appointment 2200G
Art & Art History Luke Leither By appointment 2200G
Art Appraisal Luke Leither By appointment 2200G
Asian Studies Hiroko HashitaniMarie Paiva By appointment  
Athletics Alfred Mowdood / Tallie Casucci By appointment 2110
Atmospheric Sciences Alfred Mowdood By appointment 2110R
Audio-Visual  Joni Clayton    
Ballet Greg Hatch By appointment  
Biomedical Engineering Tallie Casucci By appointment 2110 
Biology April Love Tue-Wed 11-12 2110M
Business Administration Mohammad Mirfakhrai / Lorelei Rutledge / Business Team    
Center for Disability Services Lorelei Rutledge Tue 1-3 2110N

Chemical Engineering

Shane Wallace Tue-Wed 12-1 1726D
Chemistry Shane Wallace Tue-Wed 12-1 1726D
City & Metropolitan Planning Luke Leither By appointment 2200G
Civil & Environmental Engineering April Love Tue-Wed 11-12 2110M
Classics Allyson Mower Mon-Fri 3:30-4:30 5103
Communication Dale Larsen    
Communication Sciences & Disorders Lorelei Rutledge / Alfred Mowdood Tue 1-3 / By appointment 2110N / 2110R
Computer Science / Computing Brian McBride / Jacob Reed    
Copyright  Allyson Mower Mon-Fri 3:30-4:30 5103
Data Management Daureen Nesdill / Shirley Zhao / Rebekah Cummings By appointment  
Digital Library Research and Metadata Rachel Wittmann By appointment  
Disability Studies Lorelei Rutledge Tue 1-3 2110N
Economics Marie Paiva By appointment  
Education Psychology Donna Ziegenfuss By Appointment 2110B
Education, Culture & Society Donna Ziegenfuss

By Appointment

2110B
Educational Leadership & Policy Donna Ziegenfuss By Appointment 2110B
Electrical & Computer Engineering April Love Tue-Wed 11-12 2110M
English Adriana Parker    
Entertainment Arts & Eng ineering / Games Tallie Casucci By appointment 2110
Entrepreneurship Business TeamInnovation Team    
Environmental Humanities Jessica Breiman  By appointment  
Environmental Studies Mark England  By appointment  
Ethnic Studies Adriana Parker    
Family & Consumer Studies Nicole Lewis By appointment  
Film & Media Arts Greg Hatch By appointment  
Finance Mohammad Mirfakhrai / Business Team    
French Robert Behra    
Gender Studies Adriana Parker    
Geography Justin Sorensen By appointment  
Geology and Geophysics April Love By appointment / Tue-Wed 11-12 2110M
German Robert Behra    
GIS Justin Sorensen By appointment  
Health & Kinesiology Alfred Mowdood / Tallie Casucci By appointment 2110
History, American Todd Samuelson    
History, International Alison Elbrader    
Honors Shane Wallace Tue-Wed 12-1 1726D
ICPSR Rebekah Cummings    
Information Systems Lorelei Rutledge / Jacob Reed / Business Team    
International Studies Robert Nelson    
International Government Information Sandra Coon    
Italian Robert Behra    
Juvenile Robert Behra    
Kinesiology Alfred Mowdood / Tallie Casucci By appointment 2110
Languages & Literature Robert Behra    
Latin American Studies Robert Behra   2110
Law  James E. Faust Law Library    
Linguistics Darby Fanning    
Management Mohammad Mirfakhrai / Lorelei Rutledge / Business Team    
Manuscripts Todd Samuelson    
Maps Ken Rockwell    
Marketing Mohammad Mirfakhrai / Lorelei Rutledge / Business Team    
Masters of Business Administration Lorelei Rutledge / Business Team Tue 1-3 2110M
Material Collection Luke Leither By appointment 2200G
Materials Science and Engineering Mark England By appointment  
Mathematics Carly Anderson    
Mechanical Engineering April Love Tue-Wed 11am-12pm / By appointment 2110M
Medicine  Eccles Health Sciences Library    
Metadata and Digital Exhibits Anna Neatrour By appointment  
Middle East  Ismaeil Hakimi / Nicole Lewis By appointment  
Military Science & Naval Sciences   Knowledge Commons Level 2
Mining Engineering Mark England By appointment  
Modern Dance Carly Anderson By appointment  
Music Lisa Chaufty    
Nuclear Engineering April Love Tue-Wed 11-12 2110M
Nursing Eccles Health Sciences Library    
Nutrition & Integrative Physiology Tallie Casucci By appointment 2110
Occupational & Recreational Therapies Eccles Health Sciences Library    
Operations & Supply Chain Lorelei Rutledge / Mohammed Mirfakhrai / Business Team Tue 1-3 2110N
Parks, Recreation & Tourism Alfred Mowdood / Tallie Casucci By appointment 2110
Patents & Trademarks Alfred Mowdood / Tallie Casucci By appointment 2110
Pharmacy  Eccles Health Sciences Library    
Philosophy  Allyson Mower / Rebekah Cummings Mon-Fri 3:30-4:30 / By appointment 5103 / na
Physical Therapy & Athletic Training Eccles Health Sciences Library    
Physics & Astronomy April Love Tue-Wed 11-12 2110M
Political Science Rebekah Cummings By appointment   
Psychology Marie Paiva By appointment  
Quantitative Analysis of Markets & Organizations Mohammed Mirfakhrai / Business Team    
Rare Books / Book Arts Luise Poulton    
Religious Studies Robert Nelson    
Russian & Slavic Languages Darby Fanning    
School for Cultural and Social Transformation Adriana Parker    
Social Work Dale Larsen    
Sociology Dale Larsen    
Spanish Robert Behra    
Special Collections Alison Elbrader    
Special Education Donna Ziegenfuss By Appointment 2110B
Studio Arts Luke Leither By appointment 2200G
Theatre Greg Hatch By appointment  
U.S. Government Information Shane Wallace Tue-Wed 12-1 1726D
Utah Asia Campus Hiroko Hashitani    
Veterans Support Center Knowledge Commons   Level 2
Writing & Rhetoric Studies  Darby Fanning    
Web / New Media Tracy Medley / Leah Donaldson    
Zine Collection Erika Church By appointment 2200F